Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Girls run to 4th, boys take 6th

September 11, 2011
Faribault County Register
Blue Earth Area’s varsity girls and boys cross country teams not only had tough competition to contend with at the Wolverine Invite held Aug. 31 at the Mountain Lake Golf Club.

Sunny, steamy conditions with temperatures in the mid-80s posed another challenge.

The girls took fourth place with 146 points, while the boys were sixth with 176.

Winning the girls title was Adrian with a total of 38 and Waseca won the boys competition with 40 points.

Medals were awarded to the top 15 finishers in all races.

Senior Courtney Grandgenett won the only medal the Buc girls with a 14th-place time of 16 minutes, 54 seconds.

Senior Marissia Hagedorn covered the 4,000-meter course in 17:18 to place 20th and teammate Taylor Grandgenett was seven spots back with a time of 17:44.

Taking 30th overall was Signe Olson with 17:50 and Shayna Stevermer was the last runner to be counted in the team scoring with a 55th-place time of 19:35.

Two Buc boys earned medals.

Freshman Mike Ankeny claimed 13th place in his 5,000-meter race in 19 minutes, 17 seconds, and senior Jake Wagner took 15th in 19 minutes, 25 seconds.

Finishing 27th was senior Jake Zebedee with a time of 20:13, while Ben Krussow was 57th with 21:45.

Isaac Vasquez was the final runner to figure in his team’s score with a 64th-place time of 22:13.

The Buc runners completed at the 30-plus teams Redbird Invitational held Thursday at the Montgomery golf course. Results of the meet will be in next week’s Register.



Girls team totals

Adrian 38, Waseca 53, United South Central 95, BEA 146, Canby 167, Fairmont 168, Murray County Central 205, Martin County West 212, Windom 228, Mountain Lake-Butterfield-Odin 234, Lake Crystal-Wellcome Memorial/Nicollet 240, SWC 279, Worthington 343, Tracy-Milroy-Balaton 418, three others incomplete.

Other BEA girls

(4,000 meters)

62. Jenna Stevermer, 20:54.

79. Mara Fenske, 20:56.

83. Sierra Halvorson, 21:09.

101. Athena Peterson, 22:15.

105. Kristine Volz, 22:43.

108. Rowan Hacken, 23:26.

109. Anna Aukes, 23:26.

114. Josselyn Martinez, 24:20.

115. Alexis Brooks, 24:22.

127. Laura Soerensen, 26:14.

135. Bess Clement, 27:48.

136. Autumn Foster, 27:49.



Boys team totals

Waseca 40, Canby 94, Murray County Central 143, Fairmont 162, United South Central 164, BEA 176, Jackson County Central 190, Worthington 190, Maple River 200, Martin County West 204, Mountain Lake-Butterfield-Odin 243, Windom 338, Lake Crystal-Wellcome Memorial/Nicollet 377, Tracy-Milroy-Balaton 382, three others incomplete.



Other BEA boys

(5,000 meters)

69. Alec Huber, 22:37.

70. Kyle Mercer, 23:38.

74. Adam Buseman, 22:54.

93. Korey Frandle, 24:25.

117. Daniel Tsai, 27:01.

123. Jose Rios, 27:33.

124. Nick Lein, 27:33.

127. Arne Schenk, 28:50.

138. Luke Loveall, 30:21.

145. Ike Zebedee, 36:18.



Middle school girls

(1,600 meters)

2. Mariah Halvorson, 6:09.

18. Makenzie Slette, 6:55.

23. Nyla Anderson, 7:01.

30. Madalyn Gaydon, 7:14.



Middle school boys

(1,600 meters)

3. Kolt Gorg, 5:45.

11. Colin Squiers, 6:06.

20. Seth Becker, 6:29.

23. Zach Vaske, 6:45.

30. John Lindsey, 7:07.

45. Jack Nimz, 7:17.

52. Zack Shure, 7:55.

Article Photos

Ben Krussow

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web