Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Buccaneers finish 11th at True State

Team score of 343 not enough to capture the top spot

May 27, 2018
Katie Mullaly - Register Staff Writer , Faribault County Register

"We weren't quite fast or strong or enduring enough to crack the upper-echelon of teams this year, but each and every girl certainly gave their best for Blue Earth Area," were the empowering words of BEA track and field head coach Tom Plocker after the girls team competed at the State Class A True Team meet held at Stillwater High School on May 19.

The Buccaneer girls placed 11th out of 12 with a team score of 343 points. First place went to Maple Lake (523), second place went to Concordia Academy (497), and third place went to Minnewaska (487.5).

Though the girls team did not bring back a State True Team title, the girls packed the day with prowess.

Article Photos

Kiera Osmundson helped the Blue Earth Area girls qualify for True State in 2018.

Nicole Lium was the only BEA girls track team member to place first at the meet. She dominated the high jump category, with a 5-3 jump.

Both Lium and Blue Earth Area teammate Heidi Herrmann were able to score in the top 10 in the pole vault event. Lium posted a 9-0 while Herrmann tallied an 8-6.

Lindsey Norman's 37-1/2 shot put earned her second place at the meet.

"Melissa also concluded her State True Team run with gallant marks in the hurdles," said Plocker.

Hagedorn placed fifth in the 300 meter low hurdles with a time of 49.88, while earning sixth place in 16.97 seconds.

"Everyone deserves tremendous credit for coming together and doing what needed to be done to keep the streak alive," says Plocker.

Other Results:

4x800 meter relay: BEA (DNF) Eloise Blair (2:45.2), Emma Germain (2:58.1), Lauren Bleess (3:04.4), Izzy Walker?(-).

4x200 meter relay: BEA (sixth, 1:53.25) Amanda Jacobson (28.5), Maddi Oelke (27.6), Alissa Norman (28.4), Sofie Blair (28.3).

4x100 meter relay: BEA (fourth, 54.00) Ta Armstrong, Maddi Oelke, Alissa Norman, Lindsey Norman.

4x400 meter relay: BEA (ninth, 4:33.32) Amanda Jacobson (64.0), Kiera Osmundson (68.6), Eloise Blair (71.1), Sofie Blair (69.0).

100 meter high hurdles: Heidi Herrmann (17.75).

300 meter low hurdles: Eloise Blair (53.20).

100 meter dash: Alissa Norman (14.37), Ta Armstrong (14.44).

400 meter dash: Amanda Jacobson (eighth, 63.81), Sofie Blair (tenth, 65.28).

200 meter dash: Ta Armstrong (29.14), Lauren Bleess (29.41).

1600 meter run: Callie Stevermer (6:00.09), Kiera Osmundson (6:11.60).

800 meter run: Kiera Osmundson (2:41.93), Emma Germain (3:03.29).

3200 meter run: Callie Stevermer (13:35.35).

High jump: Sofie Blair (4-6).

Long jump: Heidi Herrmann (13-6 3/4), Eloise Blair (11-2).

Triple jump: Lindsey Norman (31-2 1/2), Maddi Oelke (29-9 1/2).

Shot put: Alyssa Ripley (27-9).

Discus: Lindsey Norman (tenth, 92-2), Alissa Norman (81-10).

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web